logo cestovní agentury David

Dopravní informace, různé odkazy a zajímavosti.

Stránka se stále doplňuje, budem ji neustále rozšiřovat o aktuální informace, které vám mohou pomoci při cestě do Chorvatska. Dále zde budou zajímavosti ze stavby dálnic, mapy ke stažení, linky na plánovače cest, ceny mýtného a další užitečné informace.





aktualizováno 02/2015

Doprava autem

Tady se dozvíte jak nejlépe cestovat do Chorvatska, o výstavbě dálnic a další zajímavostí týkající se dopravy. Snažíme se zde objektivně informovat o všem, co se týká cesty, aby klient nebyl překvapen z různých omezení, neboť dálnice jsou stále ve výstavbě a dokončení ještě dlouho potrvá. Ale jinak mají náš obdiv, za poslední roky udělali tolik km dálnic jako žádná jiná země Evropy. Pravdou je, že ceny mýtného nejsou nejmenší (za 1,5 x cesty Goričan - Split dostanete v Rakousku známku na rok) ale, každý má možnost alternativy po státní silnici.

Cestu je vždy možné kombinovat s přejezdem přes Rakousko nebo Maďarsko, samozřejmě záleží ze které jste části republiky, protože asi z Plzně jet přes Maďarsko je trochu zajížďka, ovšem i tato varianta může být někdy rychlejší při zácpách v Rakousku.


Cesta přes Rakousko

Cestu přes Rakousko nedoporučujeme o víkendech, zejména pak od třetího týdne v červenci až do poloviny srpna (viz. plánovací kalendář zatížení silnic). Nejhorší je noc z pátku na sobotu. Několikahodinové fronty na "hranicích" už nebudou ale popojíždění po státní silnici ve Slovinsku za Ptujem směr bývalý hraniční přechod Macelj, kde není hotova dálnice na Zagreb se nevyhnete.

V Rakousku je dálniční síť téměř kompletní (někdy je to typ rychlostní silnice) až na hranice se Slovinskem, která dále pokračuje až do Slovinského Ptuje (směr Zagreb). Značení je velmi dobré a držíte se v Rakousku směr Gratz. Pokud jedete na Istrii, tak pokračujete dál po dálnici směr Ljubljana, pokud na Kvarner či jih tak v Mariboru směr Zagreb. Ve Slovinsku je dálnice směrem na Zagreb hotová jen do Ptuje a cca. 20 km až po chorvatský bývalý hraniční přechod Macejl musíte jet po státní. Tento úsek je také v sobotu sezóně časově velmi náročný (i 2-4 hodiny), ale bohužel slovinská vláda s dokončením dálnice nijak nespěchá. Slovinská vláda připravila další velmi nemilé překvapení pro turisty, kteří Slovinskem jen projíždějí směr Zagreb. Zavedla od července 2008 dálniční známky pro osobní automobily a roce 2009 ještě tuto diskriminaci turistům, kteří používají Slovinsko ke krátkému tranzitu ještě vylepšila. Zavedla sedmidenní známky, které samozřejmě na týdenní pobyt nestačí a musíte kupovat dvě, nebo jednu měsíční. Tento stav platí doposud. Návodů na objížďku dálnice ve Slovinsku je několik, každá má svoje výhody i nevýhody aktuální nformace o současném stavu najdete na tomto fóru. Někdo kombinuje přejezd přes Rakousko i s Maďarskem, aby se částečně Slovinsku vyhnul.
Naše osvědčená trasa: těsně před koncem dálnice v Rakousku odbočit na Spielfeld druhý výjezd (pozor jsou dva sjezdy z dálnice krátce za sebou) dálnici budete mít pak nad sebou po levé straně. Je to poslední možnost odbočení z dálnice před Slovinskem, jestli se vám stane, že přejedete můžete na 99% počítat s tím, že vás DARS (soukromá dálniční služba - doslova stát ve státě) připraví o stovky euro. Po slovinském území nesmíte ujet ani metr bez známky, značka dálnice je na pomyslné na hraniční čáře. Po sjezdu z dálnice ve Spielfeldu se překodrcáte přes starý celní prostor (dlažební kostky) a pak přijedete nahoru na křižovatku, která vás bude okamžitě lákat na dálnici, pojedete směr Pesnica mimo dálnici. Kruhový objezd u Pesnice projedete skoro celý a posledním výjezdem směr Pernica vyjedete (další by byl ten kterým jste přijeli). Dále pak směr Lenart, při příjezdu od Lenartu do Ptuje směr Macelj trochu adrenalinu: na první světelné křižovatce po vjezdu do Ptuje ostře vlevo, potom následuje pět kruh. objezdů: 1) rovně, 2) vpravo, 3) rovně, 4) vpravo (přes nový most), 5) rovně a následně nájezd na konec dálnice (od Mariboru) a po silnici č.9 až na SLO/HR bývalý hraniční přechod Gruškovje/Macelj. Cesta přes Ptuj se během let několikrát měnila podle toho jak se slovinci snažili znepříjemňovat turistům cestu mimo dálnici (zákazy vjezdu, slepé ulice apod.). Zde je jedno vlákno z fóra, které se touto objížďkou zabývá a těchto témat je tam několik.
Druhá varianta je v Ptuji odbočit na obec Spuhlja a Ormož, tudy se dostanete přes bývalý hraniční přechod Zavrč až do chorvatského Varaždinu a pak na dálnici A4 směr Zagreb. Třetí varianta je z Ormože na bývalý hraniční přechod Trnovec a do chorvatského Čakovce a opět dálnice A4. Těch možností je opravdu hodně a závisí na momentální situaci na bývalém hraničním přechodu Macelj a koloně na dálnici u Durmance. Trasou přes Macelj můžete popojíždět i několik hodin a kolona začíná někdy už na konci dálnice (měří i 30km), než se dostanete na mýtnici Lučko.

V Chorvatsku začíná dálnice už od hranic. Tam se můžete ve špičkách dočkat překvapení, že najedete na dálnici a hned budete stát v koloně. Dálnice není totiž mezi Durmancem a Krapinou v plném profilu a zužuje se do jednoho pruhu, tak se stává, že poskakujete v koloně pomalu až k mýtnici Zaprešić, kde si vystojíte další frontu při placení mýtného. Od mýtnice Zaprešič jedete na mýtnici Lučko bezplatně, kde vás může potkat další fronta při nájezdu na dálnici A1 směr Rijeka - Split. Další možností je trasa ne přes Ptuj ale o trochu výš na Majšperk a přes bývalý hraniční přechod vesnice Rogatec a najet na chorvatskou dálnici ne mýtnicí Lučko ale Zdenčina. Mýtnice je celkem nová a málo turistů ji zná. Je to sice po okreskách ale lepší než jet 20km 3hodiny.
Ještě jeden souhrnný návod je třeba zde, opravdu podle fóra najdete hromady návodů jak objet dálnici ve Slovinsku, vyhnout se Macelju ve špičkách pátek/sobota noc či další informace (zajímavá odpočívadla po cestě, tankování, placení mýtného atd.).


Cesta na Slovinsko Chorvatské hranice
po A2 až do Gratzu
dále po A9
hraniční přechod Spielfeld/Šentijl
dálnice do Mariboru a odtud buď na Zagreb nebo na Jubljanu podle toho do které části Chorvatska jedete. Když nechcete platit slovinskou dálniční známku využijte objížďku uvedenou výše.



Na co si dát pozor
nezapomenout dálniční známku reflexní vesta je v Rakousku povinná výbava každého auta a musí být v kabině řidiče (tedy ne v kufru). Vesta již je povinná i v Chorvatsku.



ˆnahoruˆ


Cesta přes Maďarsko

Cestu přes Maďarsko je vhodné využít zejména o víkendech v sezóně a hlavně z pátku na sobotu, kdy hraniční přechody a silnice v Rakousku a Slovinsku zažívají naprostý kolaps z mnoha důvodů o kterých píšeme v cestě přes Rakousko. Maďarské silnice jsou velmi dobře značené, před každou odbočkou (i do malé vesnice) jsou tři návěstí. Po odbočení je vždy znovu značka s číslem silnice a to je většinou namalováno i na vozovce. Jsou zde všude vybudovány kruhové objezdy, na kterých jsou dobře značeny výjezdy přímo i v objezdu a klasickou křižovatku potkáte jen se semaforem. Všechna velká města mají obchvaty, takže se do nich nezajíždí. V Maďarsku nejedete přes dálnici (jedině ti co jedou ze středního Slovenska mohou využít dálnici až na hranice s Chorvatskem). V příhraničních oblastech s Rakouskem, Slovenskem a Chorvatskem byly dálnice bezplatné, Od 1.1.2015 došlo zákonem ke zpoplatnění většiny úseků dálnic, které byly dříve od mýtného osvobozeny. Jedná se např. o úsek ze směru Bratislava - Rajka na Mosonmagyarovar (M15 + M1), tak jako ze směru od Vídně (M1), až na odbočku Szombatheli (č.86). Protože se ale informace neustále mění a maďarský parlament v únoru 2015 zase nějaká zpoplatnění zrušil, podáme přesné informace až bude jasné co bude z dálnic a rychlostních silnic doopravdy zpoplatněno. Zatím platí tato mapka. Hlavni silniční tah č.86 je už několik roků v rekonstrukci, protože stav vozovky už byl neúnosný. Přes některé dědinky už je udělán také obchvat např. Szeleste - Vat. Je ale možnost se částečně silnice č. 86 vyhnout. Aktuální informace naleznete v tomto vláknu fóra.

Při hranicích s Chorvatskem je postavena nová dálnice, která vede od Balatonu směrem k slovinským hranicím. Spojení chorvatské a maďarské dálnice je provedeno přechodem dálničního typu s mostem přes řeku Muru. A nájezd na krátký úsek dálnice M70 těsně před hranicemi byl bezplatný, tak jako úsek na chorvatské straně s možností odbočit na Čakovec. Opět doporučujeme sledovat změny případného zpoplatnění úseků i při hranicích se Slovinskem i Chorvatskem. Informace pro řidiče (pasy, rychlost atd...) si můžete přečíst buď v horním odkazu ÚAMK nebo přímo na stránkách Maďarského portálu. Starý přechod Goričan v minulých letech fungoval pro turisty jen v létě a z dálnice je možné na něj odbočit. Protože od léta 2015 mají být hraniční přechody zrušeny mělo by být projíždění plynulejší.


itinerář na Maďarsko - Chorvatské hranice :
D2 dálniční přechod z Bratislavy Rajka (Případně, kdo nechce platit dálniční známku, můžete použít silnici E75/E65 na bývalý starý přechod Čunovo - Rajka, který má hned za hranicí nadjezd na rychlostní silnici M15, která je po pravé straně u dálničního přechodu).
M15 spojka z hranic na dálnici M1
po M1 jedete 7 km na odbočku Szombathely č. 86 (úsek byl bezplatný od Rakouských i Slovenských hranic až na odbočku) 86 Szombathely. Zda bude zpoplatněn uvidíme v létě. Prozatím nejsou osazeny značky vyznačující povinnost mít dálniční známku.
u Körmendu je kruhový objezd směr Zalaegerszek č. 86
po cca 4km odbočíte na křižovatce tvaru T doleva na Zalaegerszeg č. 76
v Zalaegerszegu odbočíte na č. 74 (je tam obchvat)
74 Nagykanizsa
M7/M70 hraniční přechod Letenye/Goričan


alternativa : neodbočovat na č.76 Zalaegerszeg ale stále jet po č.86. Dále až na hraniční přechod Redič a projet krátký úsek Slovinskem. Pozor hned za hranicemi musíte odbočit na kruhovém objezdu na vesnici Dolga Vas, jinak vás čeká opět slovinská dálniční past a v případě, že vás vyberou mastná pokuta stovky Eur. V Chorvatsku se napojíte na dálnici za Čakovcem směr Prelog.


Přehled jednotlivých dříve bezplatných dálničních úseků v Maďarsku pro všechna vozidla a jen osobní auta. Zda dojde ke změně uvidíme před létem.


ˆnahoruˆ

Zatížení silnic

Velmi praktická pomůcka pro plánování cesty převzatá z informačního katalogu. Zde jasně vidíte, které dny jsou kritické a není radno vyjíždět na cesty.



Silniční radary

Silniční radary v Chorvatsku mají svá stálá místa, podle této mapky se lépe zorientujete a na HaKu jsou rozdělené rozpisy měření včetně hodin podle krajů. Místa jsou přesně určená s ohledem na omezené možnosti zastavovat auta v úsecích, kde by byl ohrožován plynulý provoz. Tedy jinde byste je potkat neměli.

Automapy, mýtnice, odpočívadla na dálnici.

Aktuální automapa v pdf Chorvatska se všemi dokončenými dálničními úseky. Jestli vás zajímá, jak byly rozděleny jednotlivé úseky dálnice do Splitu, tak zde je celý kilometrovník včetně jednotlivých názvů mýtnic. Je to už ovšem historie, protože dálnice je až do Ploče. Auta jsou pro placení mýtného rozdělena do jednotlivých kategorií dle vozidel. Ceny mýtného se mění, proto si prosím cenu zjistěte přímo zde. Celá interaktivní mapa chorvatských dálnic je zde.


Detail výstavby dálnice ze Splitu přes Bisko a Šestanovac do Brely zde


ˆnahoruˆ

Plánovač cestovních itinerářů

Potřebujete přesně naplánovat trasu a vědět kolik je to kilometrů včetně mapky? Zde je jeden z nejlepších co známe ViaMichelin. Kdo nevládne angličtinou může použít Map24czech. Můžete zadat i průjezdní bod, což ocení jistě ti, kteří plánují zastávku v nějakém městě či národním parku.

Chorvatské slovníky

Malá pomůcka na cesty. V tabulkovém editoru základní slovník a fráze. Občas se něco z toho hodí. Někdy je úsměvné jak úplně stejné slovo v češtině má v Chorvatsku jiný význam.

Počasí v Chorvatsku

Vybraná místa mají stálé měření teploty a předpověď na následujicí týden. Pokrývají celou oblast Chorvatska a hlavně pobřeží, což je nejdůležitější.

ˆnahoruˆ

Námořní mapy

Zde se můžete stáhnout námořni mapy, všechny jsou zmenšené na cca 1MB, aby ti co maji dial up připojení nešíleli. Seřazeny jsou od severu na jih. Názvy jsme volili podle známějších letovisek či ostrovů.



Televizní a rozhlasové vysílání

Zde se můžete podívat na stream chorvatské televize. Dále si také přečíst můžete přečíst teletext. Chorvatská rádia HR1  HR2  HR3 a ostatní.

Web kamery

Je ji jich ohromné možství a neustále přibývají. Budeme rádi, když nám pošlete odkaz na nějaké nové. Snažili jsme se vybrat hlavně ty z dopravy.

Velmi dobré jsou na HAKu.


 | MIX | Rakousko | Slovinsko | rakouský feratel | Split |
 |  Makarská | Korčula | Poreč | Dubrovnik | 


ˆnahoruˆ

Nákup zboží

Samozřejmě i do Chorvatska pronikly nadnárodní potravinové řetězce. Ceny potravin jsou o něco vyšší než u nás. Co se týče průmyslového zboží a drogerie, je to prakticky na stejné úrovni.


 | Getro | Studenac | Kaufland | Konzum | Lidl | Tommy | 


Reklamní brožury

Chorvatské turistické združení vydává spoustu reklamních brožur. Většina jich je také v českém jazyce ke stažení jsou zde.

Trajekty - jízdní řády a ceny

Jízdní řády jsou rozděleny podle okruhů a ceníky také.